Mamo jesteś głupia, czyli dziecięcy sposób na focha.

kids-1894804_640

Każdy rodzic przynajmniej raz swojej rodzicielskiej karierze usłyszał że jest głupi, że dziecko go nie kocha, nie chce, że woli inną mamę/innego tatę. Wiem, że są rodzice, którzy słyszą to codziennie i są jeszcze gotowi uwierzyć, że ich 4,5,6 latkowie mają rację. Skąd to się bierze i jak się nie dać małym bąblom, kiedy słyszy się takie słowa?

To nie jest proste, kiedy słyszysz od swojego dziecka, że jesteś złą matką.  To są słowa, które uderzają w najczulsze struny i dotykają najwrażliwszej strony (przede wszystkim dlatego, że i tak podskórnie czujesz, że otoczenie Cię ocenia, może inne matki i jeszcze teraz – jak się okazuje – nawet własne dziecko).  Ja też to słyszałam, ale nie pozwoliłam, żeby w jakikolwiek sposób wpłynęła na mnie opinia 5 latka (która nawet nie jest opinią).

 

Dlaczego dzieci mówią: “mamo, jesteś głupia”?

Każde dziecko już od  niemowlęcia pobiera sobie własną strategię przetrwania. Rodzice to nazywają wymuszaniem, robieniem na złość albo inaczej, w każdym razie tak samo bzdurnie (nie istnieje coś takiego jak wymuszanie ale o tym innym razem).  Wybiera sobie tą strategię. Rośnie, obserwuje świat, zauważa korelacje między tym, co powie I jak inni reagują na te słowa. Twoja definicja słowa “głupia” zupełnie nie pokrywa się z tym, co ono chce Ci przekazać.  Dla Ciebie “głupia” to znaczy “mało inteligentna, płytka, niefajna”. A ono  mówiąc “jesteś głupia” tak naprawdę mówi “nie chcę zrobić tego, czego ode mnie oczekujesz, nie podoba mi się to”.

Jak sobie poradzić?

Trafiłam ostatnio na stronę, gdzie właścicielka bloga opisywała swoje doświadczenia w tym temacie. Oczywiście każdy ma prawo mieć swoje sposoby i metody, ale występowanie w roli eksperta w temacie, z którego się nie ma zielonego pojęcia, może przynieść jedynie krzywdę dla innych. Pani obrała strategię, którą nazwała “wychowanie przez ignorowanie”, a potem ubolewała nad tym, jak bardzo boli ją, kiedy słyszy, że jest głupia. Zamysł dobry, ale wykonanie do dupy.
Najgorsze z możliwych.

Nie powinniśmy skupiać się na tym, żeby tego nie słyszeć, bo nie o to w tym chodzi. Dziecko mówi to w konkretnej sytuacji, z konkretnego powodu i właśnie ten powód trzeba znaleźć. Walczyć z przyczyną, nie skutkiem. Z powodem takich słów, a nie z samymi słowami. Bo pomimo tego, że one są raniące (chociaż nie powinny, bo dziecko mówiąc, że jesteś głupia wcale nie uważa, że nie jesteś mądra, a mówiąc że jesteś brzydka,  wcale nie myśli, że nie jesteś ładna), należy skupić się  w tej sytuacji na  zachowaniu i emocjach dziecka, a nie na  swoich odczuciach.

Kiedy ostatni raz Twoje dziecko powiedziało Ci, że jesteś głupia? Mogę strzelać w ciemno – kiedy nie spodobała mu się Twoja reakcja na jego wybryki.

Wszyscy wiemy, że każde dziecko potrzebuje granic. Czuje się przez to bezpiecznie, rozwija się, uczy się rozwiązywać problemy, być samodzielnym. Tylko, że… kto z nas lubi, kiedy się go ogranicza…? Właśnie.

Dlatego kochani moi – olejcie te słowa i skupcie się na tym, co je wywołuje.

Prosiłaś, żeby posprzątał klocki, on tego nie zrobił, dostał od Ciebie burę i stwierdził, że jesteś głupia (to ja, to ja!)

Chciałaś, żeby ubierała się szybciej, a ona powiedziała, że Cię nienawidzi?

Każda taka sytuacja ma wspólny mianownik – dziecko musiało zrobić coś, czego kompletnie nia miało ochoty robić. I tu dochodzimy, w tym nieco przydługim wpisie, do sedna problemu. Uatrakcyjnij dziecku świat. Pokaż, że warto zrobić to, o co je prosisz. Nie każ nadmiernie, bo to buduje mur między Wami – zaczynacie działać jak wrogowie, a przecież jesteście naturalnymi sojusznikami. Nie powiem Ci – w jaki sposób, bo każde dziecko jest inne.

Ale powiem Ci sekret:

swing-2180703_640

 

dla dziecka świat to jeden wielki plac zabaw – wykorzystaj to.

 

Trzymam kciuki!

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Mamo jesteś głupia, czyli dziecięcy sposób na focha.

  1. Moje dzieci są jeszcze małe, najstarszy ma 28 miesięcy, jeszcze tego nie usłyszałam od mojego dziecka i mam nadzieję, że nigdy nie usłyszę!;-p Staram się wszystko tłumaczyć dziecku, tłumaczę mu czego nie wolno robić, co jest złe, czemu tak się zachowuje..
    Pozdrawiam;-)
    Zapraszam do mnie;-)www.blogmama.pl

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s